Sri Lanka

2 zdania opisu

Sri Lanka

to archipelag i Państwo wyspiarskie, położone na oceanie Indyjskim, pomiędzy południowym końcem Indii a wyspą Cejlon (Sri Lanka). Składa się z ponad 1200 wysp, z czego zamieszkałych przez lokalną ludność jest około 200 a ponad 150 zajętych jest przez tzw resorty – to jest; zamknięte obiekty hotelowe zajmujące całą wyspę. Wyspy, osadzone są na 26 atolach, narosłe na podmorskim łańcuchu wulkanicznym, ciągnącym się przez ponad 800 km z północy na południe i ok 120 km ze wschodu na zachód. Łączna powierzchnia lądowa archipelagu to 300 km² Najwyższy punkt leży zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza. Populacja Malediwów to nieco ponad 500 000 z czego niemal połowa zamieszkuje stolicę – wyspę Male i dwie sztuczne wyspy położone nieopodal – Hulhumale (na której mieści się lotnisko Velana (MLE) i Vilingili.

Pogoda

Malediwy mają klimat tropikalny monsunowy, w teorii występują pory sucha i deszczowa, jednak zmiany klimatyczne w ostatnich latach zaszly tak daleko, że w zasadzie trudno już mówić o jasnym podziale. Zasadniczo przyjmuje się, że pora sucha trwa od listoada do kwietnia, jednak nawet w czasie pory deszczowej, opady choć są zazwyczaj dość gwałtowne i obfite, to trwają niezwykle krótko. Temperatura powietrza przez cały rok jest w zasadzie taka sama – waha się pomiędzy 32 a 34 stopnie celsjusza – wilgotność powietrza również przez cały rok oscyluje wokół 80% Temperatura wody to przez cały rok ok 28 stopni celsjusza

Religia i obyczaje

Malediwy są wyznaniową republiką Islamu –konstytucja stwierdza że islam jest religią państwową, opartą na naukach sunnickich – obywatele mają obowiązek zachowania islamu, a niemuzłanie nie moga byc obywatelami Malediwów. Obowiązuje tu szariat – co oznacza, że prawa i zasady zapisane w Koranie przekładają się na obowiązujący porządek prawny, co za tym idzie – np. alkohol jest na Malediwach nielegalny, zakazany jest jego wwóz na teren Malediwów (znaleziony alkohol zabierany jest na granicy w depozyt, który można przy wylocie odebrać) spod tej reguły wyłączone są resorty i łodzie safari, dysponujące specjalnymi pozwoleniami od rządu, tam można zakupić i spożywać alkohol. Zakazane jest również wwożenie na Malediwy materiałów i publikacji pornograficznych; rzeczy uznanych za naruszające zasady islamu, w tym przedmiotów innych kultów i religii, wieprzowiny i produktów z niej pochodzących. Na lokalnych wyspach wydzielane są oddzielne plaże na których wolno opalać sie w bikini.

Kuchnia Malediwów

Jako kraj złozony z wielu małych wysepek o podłożu koralowym, Malediwy nie mają w zasadzie żadnych własnych upraw (poza kokosem) nie hodują również żadnego inwentarza – tym samym tradycyjna kuchnia wysp jest dość oszczędna w składniki. Konieczność importu w zasadzie wszystkich poa rybami składników ma równiez wpływ na wysoki koszt żywności na Malediwach. Brak miejsca na wypas bydła (i brak roślinności na pastwiska) powoduje że na Malediwach w zasadzie nie występuje nabiał, bo nawet ten importowany, nie dośc że jest bardzo drogi, to dodatkowo jest go niezmiernie trudno przechować w tutejszych temperaturach. Wbrew pozorom, Malediwy nie obfituja również w owoce morza, poza rybami, wystepują tu langusty (zwane lobsterami) i ośmiornice. Nie ma tu jednak małży, krewetek itd. Natomiast z tych skromnych składników, Malediwy również poprzez bliskość Sri lanki i Indii potrafiły wykształcić naprawdę interesującą kuchnię, opartą o ryby i kokos ale również o niezliczoną ilość aromatycznych przypraw, serwuje się tu poza licznymi gatunkami swieżo złowinonych dzikich ryb z grilla, różnorakie curry na mleku kokosowym, smażone makarony i ryż z warzywami, czy mięsem, jak i tropikalne owoce. Wielu właścicieli guesthousów sięga równiez po receptury bliższe europejskim smakom, serwując spaghetti, kurczaki na różne sposoby. Zawsze znajdzie się też coś dla dzieci, nawet tych wybrednych.

Lokalne wyspy a resorty

Decydując się na wypoczynek na Malediwach, pierwszą, najważniejszą rzeczą powinno być jakiego rodzaju wypoczynku oczekujemy – dostępnę są dwie główne formy – pobyt na lokalnych wyspach, lub pobyt w resorcie. Resorty to zamknięte ośrodki, hotel obejmujący całą powierzchnię wyspy, to tu można znaleźć wille na wodzie, baseny, animacje – tutaj również dostępny jest alkohol (aczkolwiek na Malediwach jest on bardzo drogi), podawana jest wieprzowina, tutaj również można się przechadzaćswobodnie w bikini. To na pewno plusy resortów, minusem jest brak kontaktu z lokalną kulturą, społecznością czy kuchnią, ograniczenie się do naprawdę małej wysepki i po prostu – nuda – oczywiście dla osób, które potrzebują tylko wypocząć jest to na pewno ciekawa opcja, trzeba sobie jednak zdać sprawę również z tego, że urlop w resorcie nie należy do tanich – jeśli marzycie o domku na wodzie, wyżywieniu i drinkach all inclusive – trzeba przygotować się na spore wydatki. Dodatkowo resorty zazwyczaj narzucają własny transfer, a atrakcje z jakich można skorzystać na miejscu, pokrywają się z tymi dostępnymi na lokalnych wyspach, są jednak w zupełnie innych czyt. dużo wyższych cenach. Lokalne wyspy – tu wypoczynek oferują małe obiekty hotelowe, nazywane guesthousami, często są to przerobione na potrzeby turystów domy mieszkańców, choć coraz częściej budowane są nowe obiekty stricte z założeniem hotelowym. Turystyka na lokalnych wyspach jest dostępna w zasadzie od niedawna, bo dopiero od 2008 roku, a mnogość dostęnych wysepek powoduje że łatwo wybrać dla siebie takie bardziej turystyczne czy też mniej. Wyspy nie są duże – zazwyczaj nie jest problemem obejście takiej w kilakdziesiąt minut, także nawet wybierając obiekt położony w centrum wyspy, do plaży bikini nie ma więcej niż 5-10 minut spacerkiem. Wybierając lokalne wyspy, można podpatrzeć lokalne obyczaje i codzienne życie mieszkańców, spróbować prawdziwej wyspiarskiej kuchni i przesiąknąć niespieszną atmosferą życia, gdzie każdy ma zawsze czas na kawę z kolegami. Hotele na lokalnych wyspach oferują też liczne atrakcje, jakimi można urozmaicić pobyt, jeśli samo plażowanie się znudzi – mamy do wyboru – możliwość tradycyjnego połowu ryb na rafie o zachodzie słońca, snorekling na rafie, snorekling z żółwiami morskimi,mantami czy rekinami wąsatymi, czy nawet rekinami wielorybimi – największymi rybami świata. Rejsy podczas których można obserwować z bliska stada delfinów, wypoczynek na sandbankach (łacha białego, miekkiego jak mąka piasku, otoczenegolazurem i rafą na której można snoreklować), na sanbanku można zjeść luch, lub kolację a nawet na niektórych wyspach spędzić romantyczną noc tylko we dwoje. Na większości wysp są też dostępne cetra sportów wodnych gdzie można wypożyczyć skutery wodne, wziąć lekcje surfingu i wiele innych.

Co warto zobaczyć

Cursus tempus, tincidunt quis sem sapien id non eget sed in consequat tellus phasellus orci in semper elit porttitor eget metus.

Ocean View Terrace

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore.

Delicious Food

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore.

Private Beach

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore.

Enjoy Unforgettable Experience in Mykonos

Cursus tempus, tincidunt quis sem sapien id non eget sed in cons equat.

Book Your Stay Now